Sınav Süreci̇nde Anne Babanın Rolü Nedi̇r?

  • Anasayfa
  • Sınav Süreci̇nde Anne Babanın Rolü Nedi̇r?

Hangi Aile Tipisiniz? Kaygılı mı, Güvenli mi?

Burada iki farklı aile örneğinden söz etmek istiyorum. Birinci aile, kaygılı ve sürekli sonucu merak eden bir ailedir. Daha çok sonuç odaklı bu aile örneğinde, çocuğun sınav sonucuna yönelik endişeleri ön plandadır. Sınavı geçebilecek mi? Sınavdan kaç alacak? Kendisine iyi bir gelecek kurabilecek mi? Soruları sürekli gündemdedir. İkinci aile örneği olan güvenen ailede ise önemli olan çocuğun motivasyonudur. Çocuk gayret ve şevkle çalışabiliyor mu? Çocuğun motivasyonunu arttıran ve azaltan unsurlar neler? sorularına odaklanan bu aileler için süreç sonuçtan daha önemlidir. Dolayısıyla çocuğun başarısı değil motivasyonu gündemdedir. Kaygılı ailede çocuğa güvenilmezken ve mükemmeliyetçilik söz konusuyken güvenen ailede çocuğa bir güven söz konusudur. Çocuğa ‘‘Kendin için doğru olduğunu düşündüğün seçimi seçtiğin sürece, her şey bir şekilde yoluna girecektir’’ mesajı verilir. Aynı zamanda çocuğa elinden gelenin en iyisini yapmanın önemli olduğu vurgusu yapılmaktadır. Böylece çocuk hem kendine güvenecek hem de bu şekilde başarı oranı artacaktır.

Sınav sürecinde olan çocuğunuzla olan iletişiminizi gözden geçirin. Yukarıda bahsedilen iki farklı aile örneğini göz önünde bulundurduğunuzda, siz hangi aile örneğine daha yakın olduğunuzu düşünüyorsunuz? Kaygılı ve sonuç odaklı mısınız? Yoksa motivasyon ve süreç odaklı mı?

Sınav süreci hem aile hem de çocuk için kritik bir dönemdir. Bu süreçte kaygıları en az seviyeye indirmek için bir psikolojik destek almak iyi bir tercih olacaktır.